MEDFORUM 2012 TYALOVA’DA BAŞLADI

-medforum-2012-tyalovada-basladi

Yalova Valiğinin öncülüğünde ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinesiyle gerçekleştirilen, Uluslararası Model Orman Ağına üye ülkelerin temsilcilerinin hazır bulunduğu “Model Orman Ağı 2012 Yılı Toplantısı”, Vali Esengül Civelek’in katılımıyla Yalova - Termal’de başladı. Yalova Model Orman Başkanı Dr. Mehmet Özdemir’in yaptığı açılış konuşmasından sonra, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Orman İdaresi Planlama Daire Başkanı Rüstem KİRİŞ, Akdeniz Model Orman Sekreteri Miguel Segur Pelayo ve Uluslararası Model Orman Direktörü Peter Besseau, birer konuşma yaparak katılımcılara konuyla ilgili bilgiler aktardılar.
14 Kasım 2012 Çarşamba 00:38

 En son kürsüye gelen ve çok sayıda yabancı konuğu Yalova’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirten Vali Esengül Civelek, konuşmasında  “Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir yönetimi konusunda ihtiyaç duyduğumuz bilincin oluşturulmasına ve de artırılmasına katkı sağlayacak bu toplantının Yalova da gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyor, organizasyonda emeği geçen tüm taraflara teşekkür ediyorum.

Son yıllarda ormanların ekolojik, ekonomik, sosyal açıdan önemleriyle ilgili olarak toplumdaki bilinçlenme, beklenti ve taleplerde artış gözlenmektedir. Dünya yaşamı için vazgeçilemez, en değerli doğal kaynaklarımızdan biri olan, aynı zamanda yenilebilir bir kaynak olarakda değerlendirilen ormanların sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak önemli bir potansiyele sahip oldukları kabul edilmektedir. Ülkeler bu doğrultuda politikalar oluşturarak ormanların sürdürebilir yönetimi konusunda ciddi adımlar atılmaktadır. Ormanların sürdürülebilirliğini, orman içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın, sosyal, ekonomik, kültürel gelişimleriyle bağdaştıran, Uluslararası Model Orman Ağına Ülkemizin ve alan olarak ilimizin ki Yalova’nın yaklaşık %60’ı ormanlarla kaplıdır, katılımını çok önemli ve anlamlı buluyorum.

Katılımcılık, bilgi paylaşımı, gönüllülük, doğal kaynakların ve ormanların korunması, sürdürülebilir yönetimi içerikli oluşturulan modern ormanların doğal kaynaklarımızın daha etkin, daha verimli, daha ekonomik, daha adil kullanılmasına imkân sağlayacağı, diğer yandan orman içerisinde yaşayan ancak gelir seviyeleri sınırlı, düşük olan vatandaşlarımıza yönelik uygulanacak gelir artırıcı projelerle, orman köylülerimizin sosyo-ekonomik kültürel konumlarının güçlendirileceği de bilinen bir gerçektir.

 Bu gerçekten hareketle, Yalova Orman İşletme Müdürlüğümüz orman köylülerimize yönelik başarılı sonuçlar veren değişik projeler yürütmekte ve sürekli olarak orman köylerimize yönelik, bilgilendirici toplantılar düzenlenmektedir. Model ormanların ülkelerimizde, ormanlarımızın kalkınmasına, korunmasına, odun dışı orman ürünlerinin, ormana dayalı turizmin geliştirilmesine, yeni istihdam imkânları yaratılmasına muazzam katkı sağlayacağına olan inancımla bilgi, tecrübe ve uygulamaların paylaşılacağı, yeni stratejilerin, fikirlerin ortaya çıkacağı ve taraflar arasında var olan işbirliklerin daha da ileriye taşınmasına vesile olacağını düşündüğüm bugün ki toplantının başarılı ve verimli geçmesini diliyor sizlere saygılar sevgiler sunuyorum” dedi.

Toplantı 3 gün sürecek olup, Yalova’da kaldıkları süre içinde yurt dışından gelen misafirlere, İlimizin tanıtımına yönelik çeşitli gezi ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek.
 


Haber okunma sayısı: 3114Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

YAZARLAR

Tüm Yazarlar

YALOVA - HAVA DURUMU

YALOVA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ